بررسی و تحلیل شبیه سازی پدیده انتقال حرارت هدایتی در نرم افزار انسیس فلوئنت

بررسی و تحلیل شبیه سازی پدیده انتقال حرارت هدایتی در نرم افزار انسیس فلوئنت

بررسی و تحلیل شبیه سازی پدیده انتقال حرارت هدایتی در نرم افزار انسیس فلوئنت

بررسی و تحلیل شبیه سازی پدیده انتقال حرارت هدایتی در نرم افزار انسیس فلوئنت

ساده ترین و ابتدایی ترین روش انتقال حرارت، انتقال حرارت به روش هدایتی می باشد. در این روش حتما به وجود محیط مادی جهت انتقال حرارت نیاز می باشد. از جاییکه این روش از انتقال حرارت تنها مربوط به جامدات می شود ومحیط مربوط به سیالت و گازها را دربر نمی گیرد، در بسیاری از مسائل دینایمک سیالات محاسباتی از آن صرف نظر می گردد.

اما با توجه به اهمیت بالای انتقال حرارت نیاز است که همواره به وجود این نوع از انتقال حرارت توجه شود و در صورت نیاز حتما در محاسبات و شبیه سازی مسائل انتثال حرارتی مدنظر قرار گیرد.

به عنوان مثال، در شبیه سازی جریان انتقال حرارت درون یک اتاق که از دیواره، درب ورودی، پنجره، سقف و کف تشکیل شده اس، علاوه بر انتقال حرارت جابجایی(طبیعی، اجباری و یا هردو) باید به انتقال حرارت هدایتی که در دیواره های و حتی شیشه ها و پنجره ها اتفاق می افتد توجه نمود.

نکته بسیار مهم در اینگونه شبیه سازی ها (توسط نرم افزار های شبیه سازی همچون فلوئنت) که باید به صورت جدی در نظر گرفته شود، ضخامت هرکدام از دیواره ها و پنجره ها و خصوصیات گرمایی جنس هرکدام از دیواره ها و پنجره ها و دیگر مرزهای اینگونه هندسه ها می باشد.

همانطور که در بالا توضیح داده شده است، انتقال حرارت هدایت نیاز به محیط مادی داشته و در شبیه سازی‌ها اگر مرزهای هندسه به صورت دیواره هایی همراه با ضخامت در نظر گرفته شو، نرم افزار به صورت خودکار با توجه به جنس تعریف شده برای دیواره ها و خصوصیات گرمایی هرجنس، این نوع از انتقال حرارت را برای حل جریان در نظر می گیرد.

به طور مثال در صورتی که بخواهیم جریان انتقال حرارت درون یک اتاق را بررسی کنیم نیاز است تا هندسه اتاق را به صورت کامل ینی با درنظر گرفتن ابعاد واقعی شبیه سازی کنیم. در این صورت باید ضخامت دیواره ها، ضخامت شیشه ها و پنجره ها را نیز به صورت واقعی در نظر بگیریم. همواره ابعاد ضخامت دیوراه ها و البته شیشه های پنجره ها بسیار کوچکتر از ابعاد کلی هندسه اتاق می باشد، ضخامت شیشه ها نسبت به ابعاد طول دیواره های اتاق عددی نزدیک به 800 می باشد. حال برای تولید شبکه برای تمامی اتقا نیاز است تا حداقل ابعاد شبکه بندی برابر ضخامت شیشه ها باشد. در این صورت تعداد المان های تولید شده به شدت افزایش می یابد. از سوی دیگر میزان Aspect Ratio نیز به شدت افزایش می یابد که می تواند مشکلاتی را در تحلیل جریان ایجاد کند. البته باید خاطر نشان کرد که برای در نظر گرفتن انتقال حرارت هدایتی در این مساله نیاز است که این نوع شبکه بندی ایجاد شود.

اما راه حل بهتری هم وجود دارد!!!!

میتوان به جای در نظر گرفتن ضخانت پنجره ها و همچنین شیشه ها، تمامی دیواره ها و مرزهای اطراف اتاق را بدون ضخامت در نظر گرفت و بعد از تولید شبکه بندی مناسب، در نرم افزار فلوئنت در قسمت Boundary Condition برای هرکدام از دیواره ها، پنجره ها و شیشه ها با فعال کردن چک باکس Wall Thickness ضخامت مورد نظر و همچنین جنس مورد نظر را اعمال نمود.

 در این حالت نرم افزار فلوئنت در زمان حل جریان، میزان انتقال حرارت هدایتی مربوط به هر مرز را کاملا مشابه حالتی که ضخامت ها در هندسه اصلی اعمال شده است، در نظر می گیرد و حل را انجام میدهد.

اگرچه تعداد مسائل مرتبط با مکانیک سیالات که در آن ها باید به انتقال حرارت هدایتی توجه شودنسبت به دیگر مسائل بخض کوچکی را در بر میگیرد اما باید همواره به این موضوع توجه شود.

در اینگونه مسائل همواره باید جنس مورد استفاده در مورد دیواره ها، پنجره ها و شیشه ها در هنگام شبیه سازی توسط نرم افزار فلوئنت مورد توجه قرار گیرد.

 

خدمات شرکت پردازشگران مهر

برای مدلسازی  و شبیه سازی انتقال حرارت هدایتی، در نرم افزار انسیس فلوئنت (ANSYS Fluent) با ما تماس بگیرید. شرکت ما کارشناسان را در زمینه های مختلف مهندسی جمع آوری کرده است تا از کیفیت شبیه سازی CFD اطمینان حاصل شود. شرکت مهر اولین شرکتی است که شما می توانید با اطمینان خاطر سفارش پروژه CFD خود را آنلاین انجام دهید. یکی از اهداف ما این است که استفاده از روش های قدرتمند محاسباتی دینامیک سیالات را افزایش داده و مهندسان و کسانی که به دنبال دانش حرفه ای در CFD هستند را آموزش دهیم.

شبیه سازی های دینامیک سیالات محاسباتی با خدمات ما آسان خواهد شد. برای آموزش کاربرد های CFD و نرم افزارهای شبیه سازی با ما تماس بگیرید. پیشنهاد ما به شما خدمات زیر است. آموزش فلوئنت ,آموزش دینامیک سیالات محاسباتی ,انجام پروژه فلوئنت,مشاوره CFD ,شبیه سازی با فلوئنت,انجام شبیه سازی با فلوئنت,مشاوره پایان نامه فلوئنت,آموزش پایان نامه فلوئنت. مهندسان با تجربه ما مشاوره پیشرفته و پشتیبانی فنی مناسب را برای پروژهای دانشگاهی و صنعتی در اختیار شما قرار خواهند داد. شرکت پردازشگران مهر دارای سال ها تجربه در مدیریت و انجام پروژه های CFD است. ما آماده ایم که بهترین خدمات شبیه سازی را در فیلدهای مختلف مهندسی به شما ارائه دهیم.

 

نظر خود را بنویسید