مدل حجم سیال (Volume of Fluid) یا VOF در انسیس فلوئنت

مدل حجم سیال (Volume of Fluid) یا VOF در انسیس فلوئنت

مدل حجم سیال (Volume of Fluid) یا VOF در انسیس فلوئنت

مقدمه مدل حجم سیال (Volume of Fluid)

مدل حجم سیال یا VOF می تواند دو یا تعدادی بیشتر از سیالات غیر قابل امتزاج را با حل یک مجموعه واحد از معادلات مومنتوم و ردیابی کسر حجمی از هر یک از مایعات در سراسر دامنه مدل سازی کند. نمونه ای از کاربردها شامل : یش بینی فروپاشی جت، حرکت حباب های بزرگ در یک مایع، حرکت مایع پس از یک شکست سد، و ردیابی مداوم یا گذرا از هر رابط  یا اینترفیس (interface) مایع و گاز.

 

محددیت های مدل حجم سیال (VOF)

 

مدل حجم سیال (Volume of Fluid) در انسیس فلوئنت شامل محدودیت هایی از قبیل موارد زیر است.

باید از حلگر pressure-based  استفاده شود و امکان استفاده از حلگر density-based  نمی باشد.  فقط یکی از فازها می تواند به صورت گاز کامل تعریف شود. البته با استفاده از UDF یا توابع تعریف شده توسط کاربر می توان از مایعات تراکم پذیر استفاده نمود.

نمیتوان از روش بازه ی زمانی مرتبه دو ضمنی (second-order implicit time-stepping) در روش ضمنی مدل حجم سیال ایتفاده نمود.

 

محاسبات پایا و گذرا با روش مدل حجم سیال (VOF)

 

فرمول مدل حجم سیال یا VOF در انسیس فلوئنت ANSYS FLUENT به طور کلی برای محاسبه یک حل وابسته به زمان یا گذرا مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای مسئلی که در آن شما تنها به راه حل حالت پایدار یا پایا نیاز دارید، این امکان وجود دارد که محاسبات را به صورت پایا انجام دهید. محاسبه حالت پایدار (steady state) زمانی قابل قبول است که حل مستقل از شرایط اولیه باشد و مرزهای ورودی متفاوت برای هر فاز داشته باشیم. برای مثال، شکل سطح آزاد در داخل یک فنجان در حال چرخش بستگی به سطح اولیه مایع دارد. چنین مسئله ای  باید به صورت گذرا (time dependent) حل شود. از سوی دیگر، جریان آب در یک کانال با یک منطقه از هوا در بالا و یک ورودی هوا جداگانه را می توان در حالت پایا حل نمود.

فرمول مدل حجم سیال یا  VOF بر این واقعیت استوار است که که سیالات یا فازها درهم تنیده نمیشوند. برای هر فاز اضافی که شما به مدل خود را اضافه کنید، یک متغیر معرفی شده است: کسر حجمی فاز در سلول محاسباتی. در هر حجم کنترل، مجموع کسر حجمی  تمام فازها برابر با یک است.

 

خدمات شرکت پردازشگران مهر

 

برای مدلسازی و شبیه سازی مسائل چند فازی با روش حجم سیال یا VOF  در نرم افزار انسیس فلوئنت (ANSYS Fluent) با ما تماس بگیرید. شرکت ما کارشناسان را در زمینه های مختلف مهندسی جمع آوری کرده است تا از کیفیت شبیه سازی CFD اطمینان حاصل شود. شرکت مهر اولین شرکتی است که شما می توانید با اطمینان خاطر سفارش پروژه CFD  خود را آنلاین انجام دهید. یکی از اهداف ما این است که استفاده از روش های قدرتمند محاسباتی دینامیک سیالات را افزایش داده و مهندسان و کسانی که به دنبال دانش حرفه ای در CFD هستند را آموزش دهیم.

شبیه سازی های دینامیک سیالات محاسباتی با خدمات ما آسان خواهد شد. برای آموزش کاربرد های CFD و نرم افزارهای شبیه سازی با ما تماس بگیرید. پیشنهاد ما به شما خدمات زیر است. آموزش فلوئنت ,آموزش دینامیک سیالات محاسباتی ,انجام پروژه فلوئنت,مشاوره CFD  ,شبیه سازی با فلوئنت,انجام شبیه سازی با  فلوئنت,مشاوره پایان نامه فلوئنت,آموزش پایان نامه فلوئنت. مهندسان با تجربه ما مشاوره پیشرفته و پشتیبانی فنی مناسب را برای پروژهای دانشگاهی و صنعتی در اختیار شما قرار خواهند داد. شرکت پردازشگران مهر دارای سال ها تجربه در مدیریت و انجام پروژه های CFD است. ما آماده ایم که بهترین خدمات شبیه سازی را در فیلدهای مختلف مهندسی به شما ارائه دهیم.

نظر خود را بنویسید