جریان لمینار و توربولانس

سفارش پروژه

پروژه خود را به تیم مهندسی شبیه سازی انسیس فلوئنت سفارش دهید. کارشناسان ما آماده انجام هر پروژه CFD در تمام زمینه های مهندسی مرتبط هستند. خدمات ما شامل اهداف صنعتی و آکادمیک با در نظر گرفتن طیف گسترده ای از شبیه سازی های CFD نرم افزار ANSYS Fluent است. با سفارش پروژه خود، می توانید از خدمات اولیه انسیس فلوئنت از جمله مشاوره ، آموزش و شبیه سازی CFD بهره مند شوید. فرآیند فریلنسینگ پروژه به شرح زیر است:

1

یک قرارداد رسمی بر اساس توضیحات و جزئیات پروژه شما تنظیم می شود.

2

پس از شروع، برای بررسی پروژه دسترسی لازم را خواهید داشت.

3

پس از تایید گزارش نهایی، فایل های منابع پروژه را دریافت خواهید کرد.

4

در نهایت یک فیلم آموزشی جامع و پشتیبانی فنی دریافت خواهید کرد.

جریان‌های لمینار (Laminar) و توربولانس (Turbulence) چیست؟

جریان لمینار

در دینامیک سیالات، جریان لمینار یا آرام با مسیرهای صاف یا منظم ذرات سیال مشخص می‌شود، برخلاف جریان توربولانس یا آشفته، که با حرکت نامنظم ذرات سیال مشخص می‌شود. سیال در لایه‌های موازی (با حداقل اختلاط جانبی) بدون اختلال یا گسیختگی بین لایه‌ها جریان می‌یابد. بنابراین، جریان لمینار را خط جریان (streamline) یا جریان ویسکوز نیز می‌نامند. اصطلاح خط جریان توصیفی از جریان است؛ زیرا در جریان آرام، لایه‌های آب با سرعت‌های مختلف روی یکدیگر جریان می‌یابند و عملاً هیچ اختلاطی بین لایه‌ها وجود ندارد. ذرات سیال مسیرها یا خطوط جریان نامحدود و قابل مشاهده را حرکت می‌دهند. وقتی که یک سیال از طریق یک کانال بسته مانند یک لوله یا بین دو صفحه مسطح در حال جریان است، یکی از دو نوع جریان (جریان لمینار یا جریان توربولانس) ممکن است رخ بدهد؛ به طوری که وابسته به سرعت، ویسکوزیته سیال و سایز لوله (یا همان عدد رینولدز) می‌باشد. جریان لمینار تمایل دارد در سرعت‌های پایین‌تر و ویسکوزیته بالا رخ بدهد.

توربولانس 

 جریان توربولانس

در دینامیک سیالات، جریان آشفته یا توربولانس با ذرات نامنظم سیال مشخص می‌شود. برخلاف جریان لمینار، سیال در لایه‌های موازی جریان نمی‌یابد، اختلاط جانبی بسیار زیاد است، و بین لایه‌ها اختلال و درهم گسیختگی ایجاد می‌شود. توربولانس نیز با چرخش مجدد (recirculation)، گردابه‌ها (eddy) و حرکات تصادفی آشکار مشخص می‌شود. در جریان توربولانس، سرعت سیال در یک نقطه به طور پیوسته در اندازه و جهت تغییر می‌کند. دانش دقیق از رفتار رژیم‌های جریان توربولانس در مهندسی مهم است؛ زیرا بیشتر جریان‌های صنعتی آشفته هستند. متأسفانه، ماهیت بسیار متناوب و نامنظم توربولانس، همه تحلیل‌ها را پیچیده می‌کند. توربولانس اغلب “آخرین مسئله حل نشده در فیزیک ریاضیاتی کلاسیک” است. ابزار اصلی موجود برای تجزیه و تحلیل آنها، تجزیه و تحلیل CFD است. علم CFD شاخه‌ای از مکانیک سیالات است که از تحلیل عددی و الگوریتم‌ها برای حل و تجزیه و تحلیل مسائلی که شامل جریان‌های سیال توربولانس هستند استفاده می‌کند. به طور گسترده پذیرفته شده است که معادلات ناویر-استوکس (یا معادلات ناویر-استوکس با میانگین رینولدز ساده) می‌توانند راه حل‌های توربولانس را نشان دهند، و این معادلات اساساً اساس همه کدهای CFD هستند. 

توربولانس

توربولانس

توربولانس

پروژه‌های «تهویه دود با استفاده از جت فن در تونل» و «پدیده جوشش و تشکیل حباب» را می‌توانید در لینک زیر مشاهده کنید که توسط گروه پردازشگران مهر انجام شده است:

جت فن

https://www.ansysfluent.ir/shop/smoke-ventilation-using-jet-fan-in-a-tunnel-cfd-simulation-ansys-fluent-training/ 

جوشش

پدیده جوشش و تشکیل حباب

سیال در این نمونه‌ها دارای رفتار توربولانسی است، اگرچه اکثر پروژه‌های موجود در www.ansysfluent.ir از رفتار لمینار یا توربولانسی برای مدل ویسکوز استفاده کرده‌اند.

گروه پردازشگران مهر، متخصص در زمینه شبیه‌سازی CFD

گروه پردازشگران مهر با چندین سال تجربه در شبیه‌سازی مسائل مختلف در زمینه‌های مختلف CFD با استفاده از نرم‌افزار ANSYS Fluent آماده ارائه خدمات گسترده مدل‌سازی، مش‌بندی و شبیه‌سازی براساس نیاز مشتریان می‌باشد. خدمات ما محدود به موضوع ذکر شده نیست و گروه پردازشگران مهر آماده انجام پروژه‌های متفاوت و چالش برانگیز است. شما می‌توانید به صورت رایگان و بدون هزینه با کارشناسان ما مشورت کرده و با ارسال جزئیات مسأله به ما از طریق آدرس زیر، پروژه خود را سفارش بدهید.

[email protected] 

با سفارش پروژه خود به شرکت پردازشگران مهر به عنوان یک گروه مستقل شبیه‌سازی CFD، نه تنها فایل‌های پروژه مرتبط (هندسه، مش، و …) را دریافت خواهید کرد، بلکه یک فیلم آموزشی کامل نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید هندسه را ایجاد کنید، مش‌بندی کنید، و تنظیمات مورد نیاز (پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش) را در نرم‌افزار ANSYS Fluent خودتان به تنهایی تعیین کنید. علاوه براین، پشتیبانی پس از تحویل پروژه نیز برای روشن شدن مسائل و ابهامات موجود است.

Portfolios

Back To Top
جستجو
Whatsapp تماس با واتس آپ