جریان کانال باز

سفارش پروژه

پروژه خود را به تیم مهندسی شبیه سازی انسیس فلوئنت سفارش دهید. کارشناسان ما آماده انجام هر پروژه CFD در تمام زمینه های مهندسی مرتبط هستند. خدمات ما شامل اهداف صنعتی و آکادمیک با در نظر گرفتن طیف گسترده ای از شبیه سازی های CFD نرم افزار ANSYS Fluent است. با سفارش پروژه خود، می توانید از خدمات اولیه انسیس فلوئنت از جمله مشاوره ، آموزش و شبیه سازی CFD بهره مند شوید. فرآیند فریلنسینگ پروژه به شرح زیر است:

1

یک قرارداد رسمی بر اساس توضیحات و جزئیات پروژه شما تنظیم می شود.

2

پس از شروع، برای بررسی پروژه دسترسی لازم را خواهید داشت.

3

پس از تایید گزارش نهایی، فایل های منابع پروژه را دریافت خواهید کرد.

4

در نهایت یک فیلم آموزشی جامع و پشتیبانی فنی دریافت خواهید کرد.

جریان کانال باز (Open Channel Flow) چیست؟

جریان مایع از طریق یک کانال با سطح آزاد به عنوان جریان کانال باز تعریف می‌شود. این سطح آزاد مایع تحت فشار اتمسفر قرار می‌گیرد. از این‌رو، جریان کانال باز را می‌توان به عنوان جریان مایع عبوری از طریق مسیری در فشار اتمسفر نیز تعریف کرد. جریان درون یک کانال باز به دلیل گرانشی ایجاد می‌شود که شیب بستر را فراهم می‌کند. جریان مایع عبوری از کانال باز می‌تواند چند نوع باشد: جریان پایا (steady) و ناپایا (unsteady)، جریان لمینار یا توربولانسی، جریان یکنواخت یا غیریکنواخت و جریان زیربحرانی (sub-critical)، بحرانی (critical) و فوق بحرانی (supercritical).

کانال باز

جریان Steady و Unsteady

در یک جریان کانال باز، اگر پارامترهای جریان مانند عمق جریان، سرعت جریان و نرخ جریان در یک نقطه خاص از سیال برای مدت زمانی تغییر نکنند، جریان steady نامیده می‌شود. اگر در هر نقطه از جریان کانال باز، پارامترهای جریان مانند عمق جریان، سرعت جریان و نرخ جریان مقدار خود را در طول زمان تغییر دهند، آن را جریان unsteady می‌نامند.

جریان یکنواخت و غیریکنواخت

جریان در کانال یکنواخت است، اگر سرعت جریان و عمق برای طول معینی از کانال ثابت بماند. در یک جریان غیریکنواخت، پارامترهای جریان مانند سرعت، عمق جریان و غیره برای طول معینی از کانال ثابت نمی‌مانند. جریان غیریکنواخت را می‌توان دوباره به صورت جریان متغیر سریع (RVF) و جریان متغیر تدریجی (GVF) تعریف کرد. درمورد RVF، عمق جریان به سرعت در طول کوچک‌تری از کانال تغییر می‌کند. درحالی که درمورد GVF، عمق جریان به تدریج در طول طولانی‌تری از کانال تغییر می‌کند.

جریان لمینار و توربولانسی

جریان لمینار و توربولانسی در جریان کانال باز براساس عدد رینولدز (Reynolds) تعریف می‌شود. اگر عدد رینولدز کمتر از 500 یا 600 باشد، جریان را جریان لمینار می‌نامند. اگر عدد رینولدز بیش از 2000 باشد، جریان توربولانسی است. همچنین، یک جریان با اعداد رینولدز بین 500 و 2000 در حالت گذار است.

جریان زیربحرانی، بحرانی و فوق بحرانی

براساس عدد فرود (Froude)، جریان کانال باز تحت عنوان بحرانی، زیربحرانی یا فوق بحرانی دسته بندی می‌شود. اگر عدد فرود کمتر از یک باشد، جریان کانال باز زیر بحرانی است. جریان کانال باز زیربحرانی نیز به عنوان یک جریان tranquil یا جریان streaming تعریف می‌شود. یک جریان کانال باز با عدد فرود برابر با یک، بحرانی است. جریان فوق بحرانی در یک کانال باز دارای عدد فرود بزرگ‌تر از یک است. به جریان فوق بحرانی، جریان torrential یا shooting نیز گفته می‌شود.

شبیه سازی کانال باز در نرم افزار ANSYS Fluent

 نرم افزار ANSYS Fluent می‌تواند اثرات جریان کانال باز (به عنوان مثال، رودخانه‌ها، سدها و سازه‌های سوراخ‌کننده سطحی در جریان‌های نامحدود) را با استفاده از فرمول VOF و شرایط مرزی کانال باز مدل‌سازی کند. این جریان‌ها شامل یک سطح آزاد بین سیال جاری و سیال بالای آن (به طور کلی اتمسفر) می‌شود. در چنین مواردی، انتشار موج و رفتار سطح آزاد ضروری است. نیروهای گرانش و اینرسی عموماً بر جریان حاکم هستند. این مشخصه بیشتر برای کاربردهای دریایی و تحلیل جریان از طریق سیستم‌های زهکشی اعمال می‌شود.

جریان‌های کانال باز با عدد فرود بدون بعد مشخص می‌شوند که به عنوان نسبت نیروی اینرسی و نیروی هیدرواستاتیکی تعریف می‌شود.

در جایی که V معادل اندازه سرعت، g معادل گرانش، و y بیانگر یک مقیاس طولی است که در این مورد، معادل فاصله از کف کانال تا سطح آزاد است.

 

کانال باز

کانال باز

برای توسعه دانش خود در مورد این روش و کاربرد آن در زمینه‌های صنعتی و دانشگاهی، شما می‌توانید با کلیک برروی لینک برای یافتن پروژه‌های بیشتر وارد بخش Open Channel Flow شوید. به عنوان مثال با استفاده از این روش، شبیه سازی زیر حرکت یک جت اسکی را رویسطح مشترک آب و هوا مدل می‌کند.

کانال باز

https://www.ansysfluent.ir/shop/jet-ski-cfd-simulation-two-phase-flow-study/

گروه پردازشگران مهر، متخصص در زمینه شبیه‌سازی جریان کانال باز

گروه پردازشگران مهر با چندین سال تجربه در شبیه‌سازی مسائل مختلف در زمینه‌های مختلف CFD با استفاده از نرم‌افزار ANSYS Fluent آماده ارائه خدمات گسترده مدل‌سازی، مش‌بندی و شبیه‌سازی براساس نیاز مشتریان می‌باشد. خدمات شبیه سازی برای شبیه سازی‌های جریان کانال باز به شرح زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  • شبیه سازی CFD قنات
  • شبیه سازی CFD سرریز
  • شبیه سازی CFD کانال
  • شبیه سازی CFD سد
  • شبیه سازی CFD رودخانه
  • شبیه سازی CFD قنات
  • شبیه سازی CFD قنات
  • و …..

خدمات ما محدود به موضوع ذکر شده نیست و گروه پردازشگران مهر آماده انجام پروژه‌های متفاوت و چالش برانگیز است. شما می‌توانید به صورت رایگان و بدون هزینه با کارشناسان ما مشورت کرده و با ارسال جزئیات مسأله به ما از طریق آدرس زیر، پروژه خود را سفارش بدهید.

[email protected]

با سفارش پروژه خود به شرکت پردازشگران مهر به عنوان یک گروه مستقل شبیه‌سازی CFD، نه تنها فایل‌های پروژه مرتبط (هندسه، مش، و …) را دریافت خواهید کرد، بلکه یک فیلم آموزشی کامل نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید هندسه را ایجاد کنید، مش‌بندی کنید، و تنظیمات مورد نیاز (پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش) را در نرم‌افزار ANSYS Fluent خودتان به تنهایی تعیین کنید. علاوه براین، پشتیبانی پس از تحویل پروژه نیز برای روشن شدن مسائل و ابهامات موجود است.

Portfolios

Back To Top
جستجو
Whatsapp تماس با واتس آپ