مش دینامیکی

سفارش پروژه

پروژه خود را به تیم مهندسی شبیه سازی انسیس فلوئنت سفارش دهید. کارشناسان ما آماده انجام هر پروژه CFD در تمام زمینه های مهندسی مرتبط هستند. خدمات ما شامل اهداف صنعتی و آکادمیک با در نظر گرفتن طیف گسترده ای از شبیه سازی های CFD نرم افزار ANSYS Fluent است. با سفارش پروژه خود، می توانید از خدمات اولیه انسیس فلوئنت از جمله مشاوره ، آموزش و شبیه سازی CFD بهره مند شوید. فرآیند فریلنسینگ پروژه به شرح زیر است:

1

یک قرارداد رسمی بر اساس توضیحات و جزئیات پروژه شما تنظیم می شود.

2

پس از شروع، برای بررسی پروژه دسترسی لازم را خواهید داشت.

3

پس از تایید گزارش نهایی، فایل های منابع پروژه را دریافت خواهید کرد.

4

در نهایت یک فیلم آموزشی جامع و پشتیبانی فنی دریافت خواهید کرد.

مش دینامیکی (Dynamic Mesh) چیست؟

مدل مش دینامیکی می‌تواند جریان‌هایی را مدل‌سازی کند که شکل دامنه محاسباتی با گذر زمان به دلیل حرکت در مرزهای دامنه تغییر می‌کند. کوپل با حلگر شش درجه آزادی (6 DOF)، مش دینامیکی اجازه می‌دهد تا مسیر حرکت یک جسم متحرک توسط نیروهای هوایی یا هیدرودینامیکی ناشی از میدان جریان اطراف تعیین شود. در نرم افزار ANSYS Fluent، قابلیت مش دینامیکی برای شبیه سازی مسائل مربوط به حرکت مرزی مانند شیرهای کنترلی استفاده می‌شود. تغییرات ساختار مش با استفاده از مش دینامیکی در نرم افزار ANSYS FLUENT با سه روش انجام می‌شود: هموارسازی (smoothing)، لایه‌بندی (layering) و مش‌بندی مجدد (remeshing). ترکیب این سه روش برای مقابله با چالش برانگیزترین مسائل مش دینامیکی استفاده می‌شود. درواقع، در مسائلی که ناحیه خاصی از سیال و مرزهای آن در طول شبیه‌سازی جابجا شده‌اند، باید از یک شبکه متحرک برای تبدیل و جابجایی لحظه‌ای سلول‌های درون مش استفاده کرد. تکنیک‌های smoothing و remeshing قابلیت تغییر شکل (deformation) فوری مش را فراهم می‌کنند. وقتی روش remeshing استفاده می‌شود که مش نسبت به تغییرات مش حساس‌تر باشد؛ به طوری که می‌توان از آن برای تعیین محدوده حداکثر و حداقل طول مقیاس برای تغییرات مش به طور دستی استفاده کرد. به طور کلی، تکنیک مش دینامیکی مدل‌هایی را شبیه سازی می‌کند که به یک ناحیه مش متحرک نیاز دارند. این مدل تغییر مکانی نواحی تعریف شده برای جریان سیال را امکان‌پذیر می‌کند و امکان مش‌بندی ناحیه را همزمان با تغییر مکان نقاط و مرزهای ناحیه فراهم می‌کند. تکنیک مش دینامیکی از سه مرحله تشکیل شده است: تعیین روش‌های مش دینامیکی، مشخص کردن حالت‌های خاص با گزینه‌های مش دینامیکی و تعریف ناحیه مش دینامیکی.

مش دینامیکی

مش دینامیکی

روش smoothing

روش smoothing مش‌بندی یک ناحیه را با جابجایی یا تغییر شکل مرزها تنظیم می‌کند، اما تعداد گره‌ها و اتصالات تغییر نمی‌کند. در این نوع تغییر مش، لبه‌های بین دو گره مش به صورت فنرهای بهم پیوسته شناخته می‌شود. حالت اولیه لبه‌های بین دو گره مش قبل از هر حرکت مرزی، وضعیت تعادل مش‌ها را تشکیل می‌دهد. هر جابجایی در یک نقطه مرزی معین، نیرویی جزئی برای جابجایی درامتداد تمام فنرهای متصل به گره ایجاد می‌کند؛ یعنی لبه‌های بین دو گره به صورت یک فنر فشاری یا یک نیروی کششی برای جابجایی گره عمل می‌کنند. بنابراین، برای تنظیمات این بخش، باید ضریب ثابت فنر (نشان دهنده مقدار سفتی فنر که مقداری بین صفر و یک دارد) و تعداد تکرارها برای حل معادله حالت تعادل فنر مشخص شود. بنابراین، نرم افزار به طور مکرر در هر مرحله زمانی فرایند حل را انجام می‌دهد تا زمانی که تعداد تکرارهای تعیین شده انجام شود یا حل به مرحله همگرایی برسد.

روش layering

وقتی روش layering استفاده می‌شود که چند لایه سلول‌ها به لایه سلول مجاور مرز متحرک اضافه شود یا از آن کم شود. این می‌تواند براساس ارتفاع لایه مجاور سطح متحرک باشد، بدین معنی که لایه سلول مجاور مرز متحرک  تقسیم شده یا با لایه سلولی بعدی خود ادغام می‌شود. این روش به یک حد ارتفاع ایده آل نیاز دارد. این مقدار با توجه به مقدار ضریب تقسیم و ضریب فروپاشی تعیین می‌شود یا می‌توان آن را براساس نسبت ارتفاع لایه مجاور مرز متحرک به لایه بعدی آن تعیین کرد. در این حالت، نسبت حد به ارتفاع نیز وجود دارد که به نسبت تقسیم و نسبت فروپاشی نیز بستگی دارد.

روش remeshing

روش remeshing برای موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که جابجایی مرزی در مقایسه با سایز سلول‌های محلی زیاد است؛ به طوری که باعث می‌شود کیفیت سلول بدتر شود و از این‌رو، مش نامعتبر می‌شود. به عنوان مثال، یک خطای حجم سلول منفی (negative valume) ممکن است رخ بدهد، که درنهایت منجر به یک واگرایی در حل مسأله در مرحله بعدی می‌شود. بنابراین، سلول‌هایی را که مقدار skewness یا محدودیت سایز بحرانی را مختل می‌کنند، فشرده می‌کند و سلول‌ها یا سطوح مش‌شده را برای رفع این مشکل، به‌صورت موضعی مش‌بندی مجدد می‌کند. اگر سلول‌های جدید مقدار skewness بحرانی را برآورده کنند، مش به صورت محلی با سلول‌های جدید به‌روز می‌شود؛ در غیر این صورت، سلول‌های جدید دور ریخته می‌شوند و همان سلول‌های قدیمی باقی می‌مانند. در بین روش‌های مش‌بندی مجدد، روش سلول موضعی فقط سلول‌های مثلثی و چهاروجهی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، روش سطح موضعی می‌تواند سلول‌های چهاروجهی و گوه‌ای را در شبکه‌های لایه مرزی اصلاح کند، روش سطح برای سلول‌های مثلثی و چها وجهی اعمال می‌شود و روش 2.5 بعدی فقط روی شبکه‌های شش‌ضلعی یا سلول‌های گوه‌ای کار می‌کند. برای استفاده از این روش‌های مش دینامیکی، باید حداکثر و حداقل مقیاس‌های طولی و حداکثر مقادیر صفحه‌ای و چگالی سلولی را به‌عنوان فواصل مش‌بندی دینامیکی و تعداد دفعات مش‌بندی تعریف کرد.

حالت‌های حرکتی خاص را می‌توان در قسمت گزینه‌ها تعریف کرد و برای نواحی و مرزهای انتخاب شده در بخش نواحی مش دینامیکی تعریف کرد. این حالت‌های خاص عبارتند: از استوانه‌ای (in-cylinder)، 6 درجه آزادی (6 DOF)، روش ضمنی (implicit).

شش درجه آزادی (6-DOF)

شش درجه آزادی (6-DOF) برای محاسبه نیروها و گشتاورهای خارجی (شامل نیروها و گشتاورهای آیرودینامیکی و گرانشی) اعمال شده به اجزایی که قادر به حرکت جسم صلب هستند، استفاده می‌شود. این نیروها به صورت عددی با انتگرال گیری تنش برشی و فشار در اطراف سطوح اجزا به دست می‌آیند. نیروهای بارگذاری اضافی مانند نیروهای تزریقی، نیروی رانشی یا نیروی محرکه، و گشتاورهای تولید شده توسط فنرهای لوله‌ای نیز می‌توانند به درجه آزادی اضافه شوند. این چند درجه آزادی را می‌توان با استفاده از نرم افزار ANSYS Fluent و روش مش دینامیکی در بسیاری از کاربردها اعمال کرد. در این حالت، میدان‌های تعریف شده شامل مؤلفه‌های تانسور جرم و ممان اینرسی هستند. برای تعریف مدل 6DOF باید ویژگی‌های مدل چند درجه تنظیم شود.

پروژه زیر با استفاده از روش Dynamic Mesh حرکت یک توپ گلف را در هوا شبیه سازی می‌کند:

مش دینامیکی

جابجایی توپ گلف

گروه پردازشگران مهر، متخصص در زمینه شبیه‌سازی مش دینامیکی

گروه پردازشگران مهر با چندین سال تجربه در شبیه‌سازی مسائل مختلف در زمینه‌های مختلف CFD با استفاده از نرم‌افزار ANSYS Fluent آماده ارائه خدمات گسترده مدل‌سازی، مش‌بندی و شبیه‌سازی براساس نیاز مشتریان می‌باشد. خدمات شبیه سازی برای شبیه سازی‌های مش دینامیکی به شرح زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • مش دینامیکی شش درجه آزادی برای مدل‌سازی تغییرات مکان و زاویه کشتی و قایق در وضعیت دریای مواج
 • شبیه سازی توربین جزرومدی با استفاده از روش مش دینامیکی شش درجه آزادی (محاسبه سرعت چرخش)
 • رهاسازی جعبه غذا از هواپیما با استفاده از روش دینامیکی شش درجه آزادی
 • شبیه سازی حرکت شیر بشقابی در گذر زمان
 • حرکت قطار در تونل با تابع سرعت متغیر در یک تونل شهری
 • شبیه سازی حرکت فلپ بال هواپیما
 • افتادن جعبه‌ها در مخزن آب
 • مدل سازی وسیله نقلیه زیر آبی در شرایط غوطه‌ور و غیر غوطه‌ور
 • احتراق سوخت جامد و مدل سازی سطح ارتفاع جامد در حین سوختن سوخت
 • برهم‌کنش جامد و مایع در جریان خون و رگ
 • شبیه سازی FSI از پمپاژ جریان خون در قلب انسان
 • برهم‌کنش جامد و سیال در جریان هوا پیرامون ساختمان و یافتن انحراف و نوسان نهایی (FSI دوطرفه و یک‌طرفه)
 • موتور احتراق داخلی دوزمانه و چهارزمانه
 • و …..

شما می‌توانید محصولات مرتبط را در دسته بندی‌های ذکر شده در بالا در فروشگاه CFD ما با کلیک بر روی لینک زیر بیابید:

https://www.ansysfluent.ir/product-category/fluent-modules/dynamic-mesh/

خدمات ما محدود به موضوع ذکر شده نیست و گروه پردازشگران مهر آماده انجام پروژه‌های متفاوت و چالش برانگیز است. شما می‌توانید به صورت رایگان و بدون هزینه با کارشناسان ما مشورت کرده و با ارسال جزئیات مسأله به ما از طریق آدرس زیر، پروژه خود را سفارش بدهید.

[email protected]

با سفارش پروژه خود به شرکت پردازشگران مهر به عنوان یک گروه مستقل شبیه‌سازی CFD، نه تنها فایل‌های پروژه مرتبط (هندسه، مش، و …) را دریافت خواهید کرد، بلکه یک فیلم آموزشی کامل نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید هندسه را ایجاد کنید، مش‌بندی کنید، و تنظیمات مورد نیاز (پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش) را در نرم‌افزار ANSYS Fluent خودتان به تنهایی تعیین کنید. علاوه براین، پشتیبانی پس از تحویل پروژه نیز برای روشن شدن مسائل و ابهامات موجود است.

Portfolios

Back To Top
جستجو
Whatsapp تماس با واتس آپ