جریان چندفازی

سفارش پروژه

پروژه خود را به تیم مهندسی شبیه سازی انسیس فلوئنت سفارش دهید. کارشناسان ما آماده انجام هر پروژه CFD در تمام زمینه های مهندسی مرتبط هستند. خدمات ما شامل اهداف صنعتی و آکادمیک با در نظر گرفتن طیف گسترده ای از شبیه سازی های CFD نرم افزار ANSYS Fluent است. با سفارش پروژه خود، می توانید از خدمات اولیه انسیس فلوئنت از جمله مشاوره ، آموزش و شبیه سازی CFD بهره مند شوید. فرآیند فریلنسینگ پروژه به شرح زیر است:

1

یک قرارداد رسمی بر اساس توضیحات و جزئیات پروژه شما تنظیم می شود.

2

پس از شروع، برای بررسی پروژه دسترسی لازم را خواهید داشت.

3

پس از تایید گزارش نهایی، فایل های منابع پروژه را دریافت خواهید کرد.

4

در نهایت یک فیلم آموزشی جامع و پشتیبانی فنی دریافت خواهید کرد.

جریان چندفازی (multiphase flow)  چیست؟

جریان چندفازی به جریانی گفته می‌شود که در آن بیش از یک فاز (یعنی گاز، جامد و مایع) وجود داشته باشد. چنین جریان‌هایی در کل صنعت در وجود دارند: جریان‌های گاز-مایع در اواپراتورها و کندانسورها، جریان های گاز-مایع-جامد در راکتورهای شیمیایی، جریان های جامد-گاز در انتقال پنوماتیکی و غیره.

این مقاله مقدماتی سعی می‌کند یک بررسی اجمالی ارائه بدهد، با مطالب دقیق‌تری که در مورد هر نوع جریان چندفازی در بحث‌های جداگانه ارائه می‌شود.

در جریان‌های گاز-جامد و مایع-جامد، فاز پخش‌شونده همیشه در فاز جامد است؛ زیرا ذرات جامد هرگز با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند. از سوی دیگر، در جریان‌های گاز-مایع و مایع-مایع، فاز پخش‌شونده عمدتاً توسط دبی هردو فاز تعیین می‌شود؛ زیرا سطح مشترک بین آنها تغییرشکل‌پذیر است و فاز پخش‌شونده به هم می‌پیوندد و درنهایت با افزایش سرعت (نرخ) جریان به فاز پیوسته تبدیل می‌شود.

به عنوان مثال، در جریان‌های گاز-مایع، وقتی فاز گاز پخش می‌شود که سرعت (نرخ) جریان گاز در مقایسه با سرعت (نرخ) جریان مایع کم باشد. از طرف دیگر، وقتی فاز مایع پخش می‌شود که سرعت (نرخ) جریان مایع در مقایسه با جریان گاز کم باشد.

یکی از ویژگی‌های اساسی مشترک در همه انواع جریان‌های پخش‌شونده این است که انتقال جرم، مومنتوم و انرژی بین فازها از هر ذره‌ای (ذره به معنای ذره جامد، حباب، قطره‌ای در گاز و مایع) انجام می‌شود که فاز پیوسته را احاطه کرده است. بنابراین، مکانیسم‌های انتقال جرم، مومنتوم و انرژی یک ذره منفرد، برهم‌کنش بین فازها را کنترل می‌کنند. روابط برای برهم‌کنش‌های فازی معمولاً بر اساس یک ذره منفرد است، با برخی تغییرات ناشی از اثر چندذره‌ای کسر حجمی (volume fraction) یا کسر جرمی (mass fraction) فاز پخش‌شونده.

جریان چندفازی

در جریان حباب‌دار (bubbly flow)، حباب هایی با سایزهای‌ مختلف در سراسر مایع توزیع می‌شوند. با افزایش سرعت (نرخ) جریان گاز، سایز متوسط حباب افزایش می‌یابد.

وقتی جریان بعدی اتفاق می‌افتد که سرعت جریان گاز تا جایی افزایش می‌یابد که حباب‌های زیادی برای تولید اسلاگ‌های گاز (gas slug) بهم می‌پیوندند. اسلاگ‌های گاز دارای دماغه‌های کروی هستند و تقریباً کل سطح مقطع لوله را اشغال می‌کنند و توسط یک فیلم مایع نازک از دیواره جدا می‌شوند. بین اسلاگ‌های گاز، اسلاگ‌هایی از مایع وجود دارد که ممکن است حباب‌های کوچکی در ویک‌های اسلاگ‌های گاز در آنها وجود داشته باشد.

این الگوی جریان که به خوبی تعریف شده، در نرخ‌های جریان بالاتر از بین می‌رود، و نوع آشفته‌ای از جریان، که عموماً جریان کوبنده (churn flow) شناخته می‌شود، ایجاد می‌شود. در بیشتر سطح مقطع، یک حرکت کوبنده‌ای از قسمت های گاز و مایع با شکل نامنظم وجود دارد.

افزایش بیشتر در سرعت جریان گاز باعث جداسازی فازها می‌شود. مایع عمدتاً روی دیواره لوله جریان می‌یابد و گاز اصلی (هسته مرکزی) به طور کلی به جریان حلقوی (annular flow) گفته می‌شود. قطرات مایع در هسته مرکزی حمل می‌شوند؛ به طوری که قطرات تمایل دارند به برخورد با فیلم مایع، و نفوذ در هسته مرکزی به وسیله شکسته شدن امواج روی سطح فیلم که رژیم جریان را تعیین می‌کند.

تفاوت اصلی بین رژیم‌های جریان حلقوی و وسپی-حلقوی (wispy-annular) در این است که مایع حباب شده به صورت قطرات نسبتاً بزرگ در حالت اولی وجود دارد و فیلم مایع حاوی حباب‌های گاز است. در مقابل، قطرات حباب شده برای تشکیل قطرات بزرگتر در رژیم جریان حلقوی بهم نمی پیوندند.

جریان چندفازی

جریان چندفازی

پروژه جریان‌های نانوسیال در یک کانال منبع حرارتی، همراه با اعمال مدل چند فازی Mixture را در لینک زیر مشاهده می‌کنید که توسط گروه پردازشگران مهر انجام شده است:

 

منبع حرارتی

گروه پردازشگران مهر، متخصص در زمینه شبیه‌سازی CFD

گروه پردازشگران مهر با چندین سال تجربه در شبیه‌سازی مسائل مختلف در زمینه‌های مختلف CFD با استفاده از نرم‌افزار ANSYS Fluent آماده ارائه خدمات گسترده مدل‌سازی، مش‌بندی و شبیه‌سازی براساس نیاز مشتریان می‌باشد. خدمات ما محدود به موضوع ذکر شده نیست و گروه پردازشگران مهر آماده انجام پروژه‌های متفاوت و چالش برانگیز است. شما می‌توانید به صورت رایگان و بدون هزینه با کارشناسان ما مشورت کرده و با ارسال جزئیات مسأله به ما از طریق آدرس زیر، پروژه خود را سفارش بدهید.

[email protected] 

با سفارش پروژه خود به شرکت پردازشگران مهر به عنوان یک گروه مستقل شبیه‌سازی CFD، نه تنها فایل‌های پروژه مرتبط (هندسه، مش، و …) را دریافت خواهید کرد، بلکه یک فیلم آموزشی کامل نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید هندسه را ایجاد کنید، مش‌بندی کنید، و تنظیمات مورد نیاز (پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش) را در نرم‌افزار ANSYS Fluent خودتان به تنهایی تعیین کنید. علاوه براین، پشتیبانی پس از تحویل پروژه نیز برای روشن شدن مسائل و ابهامات موجود است.

Portfolios

Back To Top
جستجو
Whatsapp تماس با واتس آپ